Film pod zvezdami: Med spektakli in umetninami
Kino na prostem je mogoče postaviti na mnogo lokacij, a le redke so tako primerne kot je dvorišče Ljubljanskega gradu. Tudi letos je Kinodvor tam pripravil skoraj mesec večerov s samimi odličnimi filmskimi doživetji.
Čeprav Film pod zvezdami organizira Kinodvor, kjer so doma umetniški avtorski filmi, pa letni kino cilja na pravo razmerje tovrstnega programa in velikih uspešnic. Podobno kot Kinodvorova serija nedeljskih filmov “za zamudnike“. Tako se bo našel prostor za festivalske filme, kot so Tam nekje (Somewhere) Sofie Coppole, Še eno leto (Another Year) Mika Leigha in Circus Fantasticus Janeza Burgerja, pa tudi za hollywoodske spektakle, kot so Izvor (Inception) Chrisa Nolana, Upokojeni, oboroženi, nevarni (RED) z Brucom Willisom in Morganom Freemanom v glavnih vlogah in črna komedija Huda učiteljica (Bad Teacher) s Cameron Diaz, ki bo 20. avgusta kot Vikendova predpremiera tudi sklenila zvezdni kino.
Vikendov izbor:
5 filmov, ki si znova zaslužijo ogled
Izvor (Inception)
Akcijski triler v akcijskem trilerju v akcijskem trilerju v sanjah … Drugič je zgodba bolj jasna, a nič manj intrigantna.
Črni labod (Black Swan)
Vizualno osupljiv in karakterno presunljiv film gledalca povleče v brezno, v katerega drvi glavna junakinja. A niti za trenutek ne moremo odvrniti pogleda.
Mačeta (Machete)
“Mačeta ne pošilja SMS-ov.” Filmski stavek lanskega leta. Kot so lani dokazali že Plačanci (The Expendables), je sproščen ambient letnega kina zelo primeren tudi za smeh.
Jaz bi tudi (Yo, también)
Ta film je veliko več kot le film o mladem moškem z downovim sindromom. Ne verjamete? Potem je ogled nujen.
Kraljev govor (The King’s Speech)
Štirje zasluženi oskarji. No, Izvor bi si morda bolj zaslužil nagrado za izvirni scenarij. Kljub temu – lep film.
3 filmi, ki jih ne gre zgrešiti
Drevo življenja (The Tree of Life)
Med letoma 1973 in 2011 je Terrence Malick posnel pet filmov, ker si je za vsakega vzel točno toliko časa, kot ga je potreboval, da je vsak detajl na svojem mestu. Drevo življenja je njegov življenjski projekt, in kot je običajno pri takšnih projektih, je publika povsem razdeljena. Recimo tako: če so vam všeč počasni kadri, vizualna popolnost in simbolizem, potem vam bo Drevo življenja morda všeč; če imate raje akcijo, ga morda raje preskočite.
Jane Eyre
Angleški roman 19. stoletja mnoge spomni na prisiljeno branje v srednji šoli. A Jane Eyre pisateljice Charlote Brontë je presenetljivo sodoben roman z zelo živimi liki in kompleksno zgodbo. Film je posnel ameriški režiser Cary Fukunaga, ki je zaslovel s filmom Brez imena (Sin nombre), dramo o ilegalcih na poti v ZDA. Velik preskok, a po mnenju večine kritikov izjemno dodelan.
Huda učiteljica (Bad Teacher)
Ena uspešnejših komedij tega leta predstavi Elizabeth (Cameron Diaz), zares neprimerno srednješolsko učiteljico, ki raje popiva kot poučuje, njen cilj pa je zaslužiti dovolj denarja za operacijo za povečanje oprsja. Film za vsakogar, ki je prepričan, da bi lahko bil boljši kot njegovi srednješolski učitelji.
Ta teden priporočamo tudi:
Besa (Besa)- Srbija, Slovenija, Francija, Madžarska, Hrvaška, Srđan Karanović, 2009.
Začetek prve svetovne vojne, Srbija. Filipa (Nebojša Dugalić), ravnatelja srednje šole, vpokličejo v Beograd, zato skrb za svojo mlado slovensko ženo Leo (Iva Krajnc) zaupa šolskemu hišniku Azemu (Miki Manojlović). Azem je albanskega rodu in da Filipu “beso”, častno zaobljubo, da bo skrbel za Leo, ne glede na vse. Medtem ko se vojna približuje, se prične med dvema povsem različnima likoma plesti pristno prijateljstvo. Film so kritiki pohvalili, predvsem zaradi odlične igre Manojlovića in Krajnčeve.
Vse, kar dovoli nebo (All That Heaven Allows) – ZDA, Douglas Sirk, 1955.
Letos prvič na grajskem dvorišču gostuje tudi Slovenska kinoteka z romanco Douglasa Sirka. Zgodba predstavi bogato vdovo Cary (Jane Wyman), ki se zaljubi v svojega vrtnarja Rona (Rock Hudson), a njena družba tega ne sprejme najbolje. Film je po eni strani klasična hollywoodska romanca, po drugi pa kritika malomeščanske družbe tistega časa. Film je vsekakor kot naročen za filmske nostalgike in vse, ki jih zanima, kaj ljudje mislijo, ko rečejo, da “takšnih filmov pa danes ne delajo več”.
Prvič objavljeno v Vikendu julija 2011.