Igra prestolov: teorije in vprašanja

To sezono Igre prestolov vsak ponedeljek pišem povzetke in analize posameznih epizod za Delo.si, kar je skrajno zabavno opravilo, smo se pa odločili, da ne bomo drugim kvarili zabave z razkrivanjem, kaj se zgodi v knjigah in kako bi se lahko zgodba razvijala naprej. Tako bom tukaj predstavil nekaj teorij in vprašanj, ki so se mi porodila med ogledom. Večinoma so predvsem povezane s spremembami v zgodbi, ki so jih ubrali avtorji serije v tej sezoni glede na knjige.

Disclaimer: Naj poudarim, da sam nimam časa brati veliko drugih teorij, tako da je povsem mogoče, da je kaj podobnega splošno sprejeta teorija ali celo splošno znano oziroma da so znani že odgovori na vprašanja, ki jih zastavljam. Vesel bom vsakega komentarja tukaj na spletni strani ali prek twitterja.

1. Arya ubije sera Meryna

arya badassV knjigah Arya med urjenjem v Hiši črne in bele ubije dezerterja Nočne straže, ki je zapustil Samwella, Aemona in Gilly v Braavosu. V seriji nič ne kaže, da se ta trojica kani odpraviti v Staro mesto, Arya pa vseeno potrebuje trenutek, da izvleče Iglo in  naredi prelomnico v svojem urjenju. Ser Meryn spremlja Tyrella v Braavos, uradno kot varnostnik, najbrž pa kot potencialni krvnik. Vprašanje torej je, kdo bo prvi padel in kako bo to vplivalo na razmerje med Lannisterji in Tyrelli.

2. Jona Snega izda njegov strežaj

Že v 5. delu je jasno, da Jonu ne bo uspel veliki načrt, saj ne zna dovolj dobro vladati. V Plesu z zmaji ga na koncu pokončajo njegovi bratje iz Nočne straže, a ob vse večjem številu mrtvih ima vse manj pravih prijateljev. Sam ga zagotovo ne bo izdal, njegov strežaj, ki so mu divježi pobili družino, pa mu ni tako vdan.

3. Kako Sam postane moister (in odkrije rešitev)?

sam reading

Po polovici 5. sezone ni dvoma, da so se avtorji odločili nekatera potovanja skrajšati ali povsem ukiniti. Davos tako jezdi s Stannisom nad Zimišče, namesto da bi obtičal v ujetništvu med iskanjem podpore svojemu kralju, Tyrion je dobil pospešek, pa tudi Sam, Aemon in Gilly  so še naprej na Zidu. Eden od razlogov, da Jon slednje odpošlje v Staro mesto, je zaščita pred Melisandre, ki sedaj ne kaže želje po darovanju Aemona (kaj šele sina Manca Rayderja, ki ga sploh ni v seriji). Prav tako je v 5. delu Aemon že imel trenutek, ko je izvedel za obstoj zmajev in Daenerys, kar mu v knjigi prinese mir, da lahko umre. Vseeno je v 5. delu Sam omenjal citadelo in željo po tem, da postane moister, tako da bo morda vseeno odpotoval tja, vsekakor pa mora najti način, da se izuri za moistra in najde rešitev za boj proti hodcem.

4. Usoda dveh dvomljivih potomcev in dveh prikazni

mance

V knjigi Ples z zmaji Tyrion spozna mladega Aegona Targaryena, potomca Norega kralja, ki ga je skrival najprej Varys, nato pa vitez Jon Connington/Griffin. Na koncu te knjige Griffin osvoji svoj nekdanji grad in se pripravlja na napad na Zmajev kamen (Dragonstone), utrdbo Targaryenov, ki jo trenutno drži ranjeni Loras. Tyrionova pot v Meereen je preskočila to srečanje, a morda se Aegon lahko pojavi v naslednji sezoni. Alternativa je, da bo Aegonova zgodba v knjigi doživela krvav konec oziroma se bo izkazalo, da sploh ni Targaryen. Prav tako nič ne kaže, da bi lahko kakršna koli pomembna usoda čakala najmlajšega Starka, saj je v knjižni različici zgodbe žena Robba Starka še živa in morda noseča. Po finalnosti rdeče poroke v seriji kaže, da so tam prisotni Starki zaključili svoje zgodbe, kar velja tudi za Catelyn. Malo upanja še ostaja, da smrt Manca Rayderja le ni dokončna; Melisandre bi lahko tako kot v knjigah ustvarila iluzijo njegove smrti, da bi ga uporabili za zasedbo Zimišča, vendar zaenkrat nič ne nakazuje na to.

5. Hizdahr zo Loraq: spletkar ali hipster?

hizdahr

Knjižna različica meereenskega plemiča Hizdahrja zo Loraqa je sluzav, skoraj mafijski plejboj, ki se na vse kriplje trudi zrušiti Daenerys, a vse do konca uspešno prikriva svoje napade. V seriji je videti precej bolj prijazen, kot kak kalifornijski hipsterski surfer (ali pa vsaj brezdomec, ki živi na plaži). Čeprav je imel zelo podobne zahteve kot v knjigi, pa vse kaže, da je iskren v iskanju skupne poti, ki bi združevala meereensko tradicijo z novo politično situacijo. Pomembna je tudi razlika, ki pride na plan v 5. delu serije, ko mu Daenerys bolj ali manj ukaže poroko, namesto, da bi jo nadležno (in osladno) že ves čas snubil. Zaenkrat vse nakazuje na bolj enakopravno  in (heh, v več pomenih) odprto razmerje med Daenerys in Hizdahrjem. To bi lahko pomenilo, da bo Hizdahr pripomogel k uravnoteženju svetovalcev kraljice, saj je z Barristanovo smrtjo in odsotnostjo Močnega Belwasa postal njen krog zaupnikov precej ozek, pa čeprav sta Tyrion in Jorah na poti. Po drugi strani pa tudi ne bi bilo prvič, da bi avtorji skušali zavesti gledalce, ali pa se celo odločili ignorirati ključen dogodek, ki se ni izšel v skladu z načrti, kot so to storili po Jamiejevem posilstvu Cersei.

Seveda pa si dajmo priznati, da si bi počasi pri Igri prestolov vsi želeli to:

Comments
8 Responses to “Igra prestolov: teorije in vprašanja”
  1. PaucStadt says:

    Da še tu položim svoj prispevek.

    Seveda me je kot ultimativnemu navdušencu nad knjižno serijo, tudi igrana verzija navdušila do zadnje kaplje krvi. Všeč so mi liki, zapleti, misterioznost, mizanscena in jadajada, lahko pišem do jutra.

    Seveda serija knjig niti približno ne dosega, kako le, knjižno delo je pač tako široko zastavljeno, da je to dobesedno nemogoče. GRRM je tu pač presegel vse, pa recite kar hočete.

    Ampak serija je vrhunska v vsakem pogledu, morda se bolje tega sveta niti ne bi dalo zajeti. Letos medmrežje umira in benti zaradi, resnici na ljubo, čudnih bližnjic in (pre?)velikih odstopanj od knjig. Res je, morda to moti tudi mene (predvsem zato, ker je nekaj časa že preteklo od branja in posledično takole na prst hitro kaj zamešam ali pozabim). Ampak vse bolj ugotavljam, da so ta odstopanja v bistvu zelo dobra. Valjda gre Sansa k Boltonom, to je zame osebno super zamisel in morda bi bila to tudi v knjigi boljša nit. Tudi Sever se za zdaj sijajno oblikuje, ampak tu knjigi seveda ne moremo slediti, ker v zadnji knjigi je severni zaplet (Zimišče, Freyi, Boltoni, Reek…) pač fenomenalen. Kaj bo s Tyrionom? Aegona pogrešam, to priznam. Ampak imam občutek, da bomo zadovoljni tudi v Meereenu. Ok, Jamie in Bronn v Dorniji, Brienne to mal fali, priznam 🙂 Aja, pa pogrešamo Catelyn.

    Me pa zanima ali bomo v zadnjih delih že zavohali šesto knjigo? Imamo kakšne info o tem?

  2. Igor Harb says:

    Paucstatd, podpišem. Razen to glede tag-teama Jamieja in Bronna, ki totalno deluje.

    Sicer pa naj dopolnim teorijo o Aryi z inputom, ki ga je prek twitterja posredoval Pižama, in sicer, da bi v smislu Aryinega razvoja umor Sera Meryna bil bolj na ravni dogodkov iz poglavja Mercy iz prihajajoče knjige, ki ga je GRRM že objavil na svoji spletni strani: http://awoiaf.westeros.org/index.php/Mercy_(The_Winds_of_Winter).

  3. PaucStadt says:

    No, saj sta tudi Jamie in Bronn zabavna. Morda tega ne sprejmem tako toplo, ker mi je Jamiejeva zgodba v četrti in peti knjigi precej bolj zanimiva. Bi pa Bronna iz serije prav gotovo pogrešal.

  4. Pepi says:

    Js mislm, da bo Arya v Braavosu rešila gospoda Tyrella in obenem upam, da bo možakarja celotna izkušnja vsaj mal skulirala. Sej ne, da je Mace v knjigah bister kej bistveno bolj od mlake, ampak vsaj tepih ni nikomur. Tole, TV verzijo, bi mi blo zanimiv vidt v situaciji, ko izve, da mu je Cerkev pozaprla dediča. Je pa valda čist možno, da Merynu rata in da ga Arya šele kasnej zaštiha … Mogoče ko (če) bo v kakem braavoškem bordelu proslavljal uspelo misijo (kar bi blo tud precej v sozvočju s poglavjem Mercy).

    Za Jonovo smrt (“The ides of Marsh”, al kako se že reče temu dogodku) sm mel pa js v glavi sliko, da ga (njega in divježe) ob povratku iz Trdega doma Nočna straža ne bo spustila prek zidu. … Ampak sm se pol spomnu, da grejo ipak z ladjam. Plus najbrž ne bi blo tok dramatično.

    Drgač pa kul zapis! Upam, da se obeta še kak na podobno vižo. 🙂

  5. PaucStadt says:

    Mislim, da je pri Jonu očitno, da ga prvi zaštiha tisti mulec, čigar starši so postali zajtrk ob pohodu kanibalskih krvoločnežev. Prvi ali pa zadnji. Tako faco ima, spet odličen casting 🙂 In vsaj delno se glavna teorija medmrežja že sedaj podira. Melisandra gre s Stannisom, torej očitno ne bo čarala in reševala Jona s kakšno vudu sceno. Ajd, recimo, da bo Jon res skočil v Duha, ampak to se mi zdi neumna fora. Že v knjigi, kaj šele v seriji. Ampak to so teorije, kaj pa vemo kaj ima GRRM v planu za Jona. Menim, da ga ubil vendarle ne bo. Nekateri mu tega ne bi oprostili.

  6. Pepi says:

    Po principu Čehove puške praktično ni druge, kot da ga res zaštiha Olly, hehe … Mislm, stalno je v kadru. 😀

  7. Igor Harb says:

    Nikakor ni nujno, da ga bo uspel ubiti. Jon je precej trpežen, sluga pa samo deček, tako da ni nujno, da bi ga tudi uspel dotolči. Sumim, da se bo sezona končala s cliffhangerjem, tako da morda lahko Brann kaj pomaga v naslednji sezoni (glede na to, da ga v tej ni). Je pa tudi res, da se je Kit Harrington bojda ostrigel po zaključku snemanja, čeprav ima (spet bojda) v pogodbi, da mora obdržati te kodre dokler je v seriji. Po drugi strani pa bi ga lahko tudi v seriji ostrigli, saj so morali poznati brivce, Mezinček je recimo zmeraj lepo poštirkan 🙂

  8. Pepi says:

    No sj pobič ne bi bil edini, ne? Če bi bilo le količkanj kot v knjigi. On bi bil tam predvsem za un … “Et tu, Olly?” moment. Pred začetkom pete sezone sm bil mal bolj za to, da Jona eventuelno reši Melisandra, čeprav starih bogov in Brana nisem izključeval. Zdej je pa Melisandra s Stannisom, ne? Tko da očitno ma Bran večje šanse … Zihr bo do začetka šeste sezone že lvl60 čarovnik. Brivci, frizerji … Al kakršna kol je že nomenklatura pa zanesljivo so. Če me spomin ne vara, je bil v prvi sezoni (če ne clo v prvi epizodi) en prizor, kjer so se moral zimiški mulci v pričakovanju kralja mal očedit.

Leave A Comment